Prekių katalogas

Orų stebėjimas ir saugus pasiplaukiojimas

  • Kalbant apie saugias plaukiojimo sąlygas, mes siekiame pusiausvyros. Mėgavimasis nuolat kintančia aplinka yra vienas iš plaukimo malonumų, tačiau orų stebėjimas – audrų, bangų, vėjų, šalčio ir karščio pokyčiai – padeda tai daryti saugiai. Siūlome balansuoti nuotykių norą su sveiku atsargumu.

    Audra jūroje

    Oro sąlygų įtaka laivavedžiams

    Šiame straipsnyje atsižvelgiame tiek į oficialią orų ir saugumo informaciją, tiek į savo pastebėjimus ir patirtį. Žinoma, nėra dviejų visiškai vienodų katerių, nėra dviejų vienodai kvalifikuotų kapitonų, nėra dviejų žmonių, kurie praleido plaukiant tiksliai tokiomis pačiomis oro sąlygomis, todėl jūsų patirtys ir žinios irgi yra labai aktualios ir gali skirtis.

    Orų stebėjimas: kokių ženklų ieškoti?

    JAV pakrančių apsaugos tarnyba „Pramoginių laivų reikalavimų vadove laivavedžiams“ pateikia šiuos ženklus apie artėjančius orų pokyčius, dėl kurių paprastai susidaro sudėtingiausios sąlygos. 

    Pagrindiniai ateinančio prasto oro ženklai:

    • Plokšti debesys vis žemėja ir storėja;
    • Putlūs, vertikaliai kylantys debesys kyla aukštyn;
    • Tamsūs, grėsmingi debesys, ypač į vakarus/pietvakarius;
    • Staigus temperatūros kritimas;
    • Matoma aureolė aplink saulę ar mėnulį;
    • Stiprėjantis vėjas arba staigus vėjo krypties pasikeitimas;
    • Blyksniai horizonte;
    • Stiprus AM radijo statinis signalas, galintis rodyti netoliese vykstančią perkūniją.

    Saulė, giedras dangus, vaivorykštė

    Jei pakliuvote į audrą, pakrančių apsaugos tarnyba pataria:

    • Sumažinkite greitį iki minimumo, bet nesustokite;
    • Įsitikinkite, kad visi laive esantys dėvi gelbėjimosi liemenes;
    • Įsijunkite žibintus;
    • Jei įmanoma, sukite į artimiausią saugiai pasiekiamą krantą;
    • Nukreipkite valtį į bangas 45 laipsnių kampu;
    • Stenkitės išlaikyti triumą be vandens;
    • Pasodinkite keleivius valties apačioje, arčiau centro linijos
    • Jei variklis sugenda, išmeskite jūrinį inkarą (arba kibirą, jei laive nėra inkaro) iš laivapriekio;

    Lietuvos žemėlapis su prognozuojamais orais

    Oficialios jūrų orų prognozės

    Galite kliautis įprastomis orų prognozėmis – televizija ar radijas. Jeigu norite išsamių detalių, informacijos ieškokite Lietuvos Hidrometeorologijos svetainėje arba populiariuose palydoviniuose šaltiniuose, pavyzdžiui Ventusky.com arba Windy.com. Svetainėse galite stebėti orus pavalandžiui, stebėti bangų aukštį, debesis, gūsius ir planuoti savo poilsį atsakingai.

    Bangų vertinimas: kaip interpretuoti prognozes

    Orų prognozėse dažnai matome bangų aukščio prognozes. Kaip matuojamos bangos?

    Bangos aukštis yra atstumas tarp jos apačios ir jos keteros viršaus. Laivavedžiai greitai sužino, kad kai prognozuojamas bangų aukštis – tarkime, 0.6–1.2 metro – tarp dviejų kraštutinumų yra labai didelis skirtumas. Geriau norėti mažesnių, bet būti pasiruošus didesnėms bangoms! Ir atminkite, kad audros metu bangos gali greitai išaugti.
    Rečiau pranešama apie bangų statumą: bangos aukščio ir atstumo (arba laiko) tarp keterų santykį. Kuo arčiau viena kitos, tuo statesnės bangos – ir dažnai tuo labiau pavojinga laivui.

    Klimatas ir vandens lygis 

    Klimato pokyčiai keičia ir vandens mėgėjų įpročius. Dėl nusekusio ar pakilusio vandens, nesvarbu ar tai būtų trumpalaikis ar ilgalaikis reiškinys, reikia išlikti atsargiems.

    Jeigu kalbame apie žemėlapius (tarkim gylių ir kliūčių vandenyje) – popierinius ar elektroninius – dažnai tai būna kaip momentinė nuotrauka, darytą vienu momentu, o realybė gali būti visiškai kitokia. Pakilęs vanduo gali apsunkinti nuleidimą į vandenį arba uždengti kliūtis, kurios paprastai būtų išsikišusios ir matomos. Ir atvirkščiai, žemas vandens lygis gali kai kurias vietas padaryti nepraplaukiamas, per kurias paprastai keliaujame be rūpesčių.

    Judančiame vandenyje, pvz., upėse ir įlankose, stebėkite vandens srauto greitį. Per didelis arba per mažas srautas gali apsunkinti plaukimą kateriu, o gal net sukelti pavojų. Dėl nepastovių oro sąlygų, ypač vykstant klimato pokyčiams, rastai, šakos  ar kiti potencialiai pavojingi daiktai gali apgadinti laivus.

    Šviesoforo ženklas skęsta vandenyje

    Papildomi saugaus oro sąlygų patarimai laivavedžiams

    Nepamirškite, kad prastoms oro sąlygoms turite paruošti ne tik vandens transporto priemonę, bet ir jos keleivius.
    Karščiai gali būti itin pavojingi: nepamirškite ir naudokite daug vandeniui atsparių apsaugos nuo saulės priemonių, SPF drabužių ir turėkite pakankamai geriamo vandens.
    Plaukimas kateriu taip pat gali būti šaltas ir šlapias, todėl pasirūpinkite, kad tie, kurie negali įlįsti į vidų, jei oras pasikeis į blogą, yra apsaugoti nuo lietaus ir tinkamai apsirengę.

    Pajutę pirmuosius bėdos požymius, užsidėkite gelbėjimosi liemenę. Dar geriau, užsidėkite ją tik įlipę į laivą, nes oro sąlygos gali labai greitai pasikeisti.